Z dopisu Vody

27.02.2013 19:51

Z dopisu Vody

Ahoj, jmenuji se Voda a trochu vám tu o sobě povyprávím. Pocházím z čistých horských pramenů ve Švýcarsku. Tam u nás nahoře, kde je čistý horský vzduch, je moje menší část – říčka, která ústí do velkého vodopádu. Pak se táhnu ještě kousek a končím v menším jezírku. Po celou dobu mě obklopuje krásná příroda a bezpočet živočichů. Lepší domov si ani nedovedete představit. Luxus mě omývá po celou dobu. U mého pramene, až po to krásné menší jezero a možná ještě dál se táhne krásná přírodní rezervace. Často ze mě také pijí kamzíci, co se po rezervaci potulují, někdy taky vidím bezpočet syslů a svišťů či jiných překrásných a milých zvířat.

Nedávno ke mně přišli nějací lidé v zeleném úboru a strčili do mě zkumavky. Potom si je prohlíželi a něco si pro sebe mumlali, sice jsem jim úplně nerozuměla, ale bylo to něco jako: tahle voda je v pořádku, máme štěstí, že tahle není taky znečištěná, toho chuligána brzy dopadneme atd. Dostala jsem strach, co když ten zloduch přijde a znečistí mě – mě, čistou pramenitou vodu! To by nebylo moc dobré – kamzíci a další živočichové, co ze mě pijí, by se přiotrávili, rostliny by začaly hynout, když by začaly napájet své kořeny mastnotou a já nevím čím ještě. Na to znečištění by doplatilo celé moje okolí! Hrůza! Začala jsem mít strach. Potom, co ti lidé odešli, začalo v křoví, co stálo kousek ode mě, něco šustit. Začala jsem se bát, že by to mohl být ten chuligán, co jen čekal na vhodnou chvíli, ale bála jsem se zbytečně. Byl to jenom kamzík, co se ke mně šel napít. Poslední dobou jsem začala být trochu nedůvěřivá. Po pár dnech sem přišli znovu ti lidé a kolem mě dali na stromy nějaké plechové krabičky. Netušila jsem, co to je, ale zase jsem zachytila střípky rozhovoru: tyhle kamery by měli toho lumpa odradit, případně čistou vodu hlídat, ano když je voda hlídaná, měla by být v bezpečí. Přestala jsem se bát. Po týdnu se sem doneslo, že toho lumpa chytili a já mohla zase klidněji spát (já sice nespím, ale to se jen tak říká, vždyť rozumíte, co tím myslím)

A tak už zase teču jako dřív, pijí ze mě kamzíci a okolo se prohánějí sysli a svišti. Už zase mě obklopuje krásná a neporušená příroda, ve které není žádný lump. Už zase je mi dobře. Často tyhle příběhy vypravuji zvířátkům z okolí, které si na to už ani nepamatují. Tímto končím příběh a loučím se s vámi.

Podepsána vaše Voda